ANI APART OTEL TESİS İÇİ SALGIN TEDBİR PLANI

      1. AMAÇ VE KAPSAM

      İş bu plan taslak olarak hazırlanmış olup, otel içinde faaliyette bulunulan birimlere göre (spor salonu, spa, restoran) işletme tarafından düzenlenmelidir. Bu plan, ilçemizde faaliyet gösteren Turizm işletme belgeli konaklama tesisimizin faaliyetlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, T.C. İçişleri Bakanlığı tarafından 02 Haziran 2020 tarihli ve 8680 sayılı genelgesine istinaden Turizm belgeli konaklama tesislerinde aşağıda belirtilen önlemlerin alınması ve sürekliliğin sağlanması amacıyla taslak olarak oluşturulan “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” kapsamında uygulanacak standartlar ve tedbirleri içermektedir.

     2. GENEL ESASLAR

     a) Tesis Adı: ANI APART OTEL – OCAKLAR ERDEK

     b) Koronavirüs Sorumluları: 

AD SOYAD

GÖREVİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

GÖZDE YAŞAR ÇİL

RESEPSİYON

05418419200

ELİF BABUR

KAT SORUMLUSU

05432291872

ERDİNÇ AKYOL

PLAJ SORUMLUSU

05378131703

      c) “Tesis İçi Salgın Tedbir Planı” kapsamında, uyulması gereken kurallar, tesiste personel ve misafirlerin kolaylıkla görebileceği alanlarda ve misafir odalarında bulundurulur. Ayrıca plan tesisin internet sitesinde yayımlanır.

     d) Tesiste yer alan ortak alanlar için aşağıdaki kapasite planı hazırlanmıştır (1Kişi/4m² olacak şekilde)

 

Alan Adı

 

Misafir Kapasitesi

 

Personel Kapasitesi

Bekleme Salonu

6

1

Plaj ve Yüzme Alanı

24

1

Danışma

3

1

      e) Hijyen ve temizlik tedbirleri başta olmak üzere her bir alan için alınan/uygulanan tedbirlere ilişkin günlük izleme formları hazırlanır.  (Ek1-2-3-4-5-6-7-8) 

      f) Konaklamaya gelen misafirlerin hem diğer misafirlerle hem de tesis personeliyle fiziksel temasını azaltmak amacıyla tesisin ortak kullanım alanları için mesafe planları hazırlanır, koridorların/alanların gidiş/dönüş yönlü olacak şekilde gerekli yer işaretlemeleri yapılır.

      g) Tesiste bulunan ortak kullanım alanlarında mesafeye yönelik yer işaretlemeleri, bu alanların çalışma saatleri, çalışma usulleri (randevu, sıra usulü vb.), her kullanım sonrası uygulanması gereken temizlik, dezenfekte ve havalandırma işlemleri ve bu işlemlerin süresi, temizlik/dezenfekte/havalandırma işlemleri sonrasında yeni misafirin kabulü için beklenilecek süreye yönelik planlamalar yapılır. (Ek11)

                      Resepsiyon Alanı Çalışma Planı

Çalışma Saatleri

24 Saat

Çalışma Usulleri (Randevu, Sıra vb.)

Rezervasyon

Kullanım Sonrası Temizlik Çalışmaları

Misafir tarafından temas edilen her malzemenin 80 derece alkol içeren malzemeler ile silinmesi

Dezenfekte, Havalandırma İşlemleri ve Süresi

Misafir çıkış ve girişinden sonra doğal havalandırma

Temizlik Sonrası Yeni Misafir Kabulü İçin Beklenecek  Süre

30 Dakika

      h)Tesislerdeki ortak kullanım alanlarında el antiseptiği veya dezenfektan bulundurulur.

      3. ÖN BÜRO VE RESEPSİYON

      a) Konaklayan misafirlerin kayıtları(isim-soy isim, adres, iletişim, pasaport bilgileri, son 14 gün içerisinde bulunduğu ülkeler ve konaklaması sonrasında ülke içerisindeki seyahat planı) tam ve düzenli şekilde tutulur. (Ek15)

      b) Misafirlere, tesise girişleri esnasında check-in işlemi ardından, tesisin Covid-19 küresel salgını ile ilgili almış olduğu önlemler anlatılır, değişen konsept, tatil anlayışı ve kendilerinden beklenen uygulamalar hakkında bilgi verilir.

      c) Oda anahtarı, kalem, resepsiyon ekipmanların kullanım tekrarı olması durumunda dezenfeksiyonu yapılır, uygun şekilde muhafazası sağlanır.

      d) Ödemeler mümkün olduğunca temassız olarak gerçekleştirilir.

      e) Vaka sayısı yüksek ülkelerde bulunan misafir tespit edilmesi durumunda resepsiyon bilgilendirilir.

      f) Ateşi yüksek ( 38 ℃) olan misafire maske takılarak varsa doktor ofisine veya ilgili sağlık kuruluşuna başvurması sağlanır.

      g) Resepsiyon gün içerisinde sık sık dezenfekte edilir.

      h) Tesise santral aracılığı ile ulaşan misafirlere Covid-19 vb. salgın hastalıklardan korunma konusunda alınan önlemler ve uygulamalar ile ilgili bilgi verilir.

      4.  PERSONEL VE EĞİTİM

      a) Personel girişinde, el dezenfeksiyonu veya antiseptiği bulundurulur.

      b) Personelin tesise giriş/çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri temassız ateş ölçerlerle yapılarak,bu veriler günlük olarak kayıt altına alınır ve en az 14gün süreyle saklanır. (Ek12)

      c) Tüm personel, çalışma esnasında çalışma alanının gerektirdiği tıbbi/bez maske, yüz koruyucu şeffaf siperlik vb. kişisel koruyucu ekipman kullanır.

      d) Personel kıyafetlerinin günlük temizliği ve hijyeni sağlanır.

      e) Aynı vardiyada mümkün olduğunca aynı personelin çalıştırılmasına özen gösterilir.

      f) Tesis bünyesinde görev alan personele işletmede uygulanacak plan, hijyenik malzeme ve koruyucu ekipmanların kullanımı konusunda periyodik temel eğitimler verilir.

      g) Personelin gün içerisinde çalıştığı hizmet alanı, saati ve süresini gösterecek şekilde kayıt tutulur. (Ek14)

      h) Tesislerde görevli personelin duş-tuvalet, dinlenme, ortak yemek ve sosyal alanları mesafe koşullarına göre düzenlenir ve bu alanların kapasitesi belirlenerek görünür yere asılır.

      i) Personel kullanım alanlarının temizliği ve kurallara uygun şekilde dezenfeksiyonu düzenli olarak sağlanır. Ayrıca buralarda alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulur.

      j) Tesislerde işe yeni alınacak ya da mevcut personelin işe başlayışı yapılmadan önce, koronavirüs açısından sorgulaması yapılır. Ayrıca personelin işe kabul şartlarında Milli Eğitim Bakanlığı veya hijyen eğitimi verme yetkisi olan firmalardan “Hijyen Eğitimi Sertifikası”na sahip olma kriteri de dikkate alınır. Mevcut çalışan personelin 02.06.2020 tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde uzaktan eğitim (e eğitim) metoduyla anılan sertifikayı alması sağlanır.

      k) Tesis yönetimince personele belirli periyotlar halinde ve herhangi bir şüpheli durumun varlığı halinde koronavirüs testi yaptırılır. Test sonucu pozitif olup iyileşen ancak son negatif test sonucundan itibaren 14 günlük takip süresi geçmeyen ve kendisi veya birlikte yaşadığı kişinin şüpheli durumda olması nedeniyle test yaptırılan personelin test sonucu alınana kadar çalışmasına müsaade edilmez.

      l) Personelin tesise girişi/görevi esnasında herhangi bir hastalık belirtisi göstermesi halinde Kültür ve Turizm ile Sağlık Bakanlıklarınca belirlenen usul ve esaslara göre yönlendirmeler yapılır.

      m) Personel,korana virüs semptomu/şüphesi bulunan misafir ile temas etmesi halinde;

  • Müşterinin odası 24 saat süreyle havalandırılır ve boş tutulması sağlanır, sonrasında temizlik personeli maske, eldiven, siperlik ve koruyucu kolluk ekipmanlarını takarak, kapı kolları, tırabzanlar, elektrik düğmeleri, post cihazı, telefon, oda anahtarı, şezlonglar, duş bataryaları, masa/sehpa yüzeyleri gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin su ve deterjanla temizliği 1/100 oranında sulandırılmış çamaşır suyu veya %70’lik alkolle dezenfeksiyonu yapılır, Klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları su ve deterjanla temizlenerek 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak dezenfekte edilir. 
  • Nevresim, çarşaf, havlu vb. tüm tekstil malzemeleri ayrı ayrı poşetlere konularak çamaşırhaneye iletilir ve bu ürünlerin diğer malzemelerden ayrı olarak yıkanması sağlanır. Oda temizliği esnasında temizlik görevlisinin kullandığı ekipmanlar mutlaka değiştirilir. Bu işlemler sonrasında odaya yeni kişi alınabilir.
  • Ateş, öksürük, nefes darlığı belirtilerinden birini gösteren ve/veya şüpheli görünen misafir ile karşılaşıldığında en yakın sağlık kuruluşuna haber verilir/yönlendirme yapılır.
 • Sağlık Bakanlığı ALO 184 Koronavirüs Danışma Hattı
 • Erdek Neyyire Sıtkı Devlet Hastanesi : 0266 835 10 77

      5. TEMİZLİK VE HİJYEN

      a) Tüm alanların temizliği, yüzeyin niteliğine göre standartlara uygun dezenfeksiyon malzemeleri ile yapılır ve düzenli olarak kayıt altına alınır.  (Ek1-2-3-4-5-6-7-8)

      b) Temizlik personeli temizlik/dezenfekte işlemleri süresince tıbbi/bez maske,şeffaf yüz koruyucu siperlik kullanır.

      c) Kapı kolları, tırabzanlar, elektrik düğmeleri, post cihazı, telefon, oda anahtarı, şezlonglar, duş bataryaları, masa/sehpa yüzeyleri gibi elle teması yoğun olan yüzeylerin 2 saati aşmayacak şekilde temizliği ve dezenfeksiyonu yapılır, günlük/periyodik izleme formları/kontrol listeleri ile temizlik/hijyen uygulamaları düzenli olarak kayıt altına alınır. (Ek4)

      d) Otomatik kapı sistemi olmayan genel tuvaletlerin ana giriş kapıları sürekli olarak açık tutulur.

      e) Klor bileşikleri ile temizlik yapılmasının uygun olmadığı yazarkasa, bilgisayar klavyeleri, telefon ve diğer cihazların yüzeyleri %70’lik alkolle silinerek gerekli dezenfeksiyon sağlanır.

      f) Genel tuvaletlerin zeminleri, klozetler, pisuarlar, lavabolar, musluk ve batarya başlıkları, kapı kolları sık sık (mümkünse her kullanımdan sonra dezenfekte edilebilecek bir planlama yapılır) su ve deterjanla temizlenerek 1/10 oranında sulandırılmış çamaşır suyu kullanılarak dezenfekte edilir.

      g) Ayrıca tuvaletlerde devamlı sıvı sabun, tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve çöp kutusu bulundurulur

      h) Personel kullanım alanları ile misafir genel kullanım alanlarına maske, eldiven gibi hijyen malzemelerine özel atık kutuları konulur.

      i) Koronavirüs (Covid19) teşhisi konulan misafirin ya da tesis personelinin odasındaki nevresim, çarşaf, havlu vb. tüm tekstil malzemeleri ayrı ayrı poşetlere konularak çamaşırhaneye iletilir ve bu ürünlerin diğer malzemelerden ayrı olarak yıkanması sağlanır.

      j) Sandalye, sehpa, oturma grupları üzerinde kumaşlar kullanılmaz bunların yerine yıkanabilir/silinebilir özellikte minderler kullanılacak ve her kullanım sonrasında temizlenir.

      k) Odanız ULV cihazı ile Sağlık Bakanlığı onaylı ürünler kullanılarak dezenfekte edilmiş ve tarafınıza ‘‘ilk kullanan’’ olarak teslim edilir.

      6. MİSAFİRLERİN TESİSLERE GİRİŞİ

      a) Misafirlerin tesislere kabulleri esnasında temassız ateş ölçerlerle ateşlerinin ölçülür, vücut sıcaklığı kontrollerinde kabul edilen sıcaklık aralığı haricinde bir tespitin yapılması ya da misafirlerin tesise girişte veya konaklamaları sırasında herhangi bir hastalık belirtileri göstermeleri durumunda (yüksek ateş, öksürme, nefes daralması, koku alma duyusunda kayıp, halsizlik vb.) ve acil hallerde Kültür ve Turizm ile Sağlık Bakanlıklarınca belirlenen usul ve esaslara göre hareket edilir.

      b) Misafirlerden son 14 gün içerisinde bulunduğu yerlerin, varsa kronik rahatsızlıkları, Koronavirüs (Covid19) geçirip geçirmedikleri, geçirdiler ise son negatif test tarihinden itibaren 14 günlük sürenin geçip geçmediği ve sonucu pozitif biriyle temaslı olması nedeniyle takibe girip girmediklerine ilişkin bilgilendirme istenir. Koronavirüs (Covid19) hastası olan, hastalığı atlatmış olsalar bile (uygulanan ve sonucunun negatif olduğu bildirilen son test tarihi üzerinden asgaride 14 günlük süre geçmesi gerekmektedir) bu durum üzerinden asgari olarak belirlenen süre geçirmediği tespit edilen ya da test sonucu pozitif biriyle temaslı olması nedeniyle takip altında olan misafirler tesise kabul edilmez. (Ek15)

      c) Misafirlerin kullanımı için resepsiyon / danışma alanlarında alkol bazlı el antiseptiği /dezenfektanı, tıbbi/bez maske bulundurulur.

      d) Misafirlerin yapacağı ödemelerde, nakit ödeme yerine mümkün olduğunca temassız pos cihazları, online ödeme vb. yöntemler tercih edilir. Temaslı pos cihazı kullanılması halinde cihazın her kullanımından sonra temizlik ve dezenfeksiyonu yapılır.

      e) Kalem, resepsiyonda kullanılan araç gereç ve ekipmanların kullanımının ardından uygun şekilde dezenfekte edilir.

      f) Temas ve izleme takibinin yapılabilmesi amacıyla her misafirin bulunduğu kattaki diğer misafirlerin (özellikle sağ ve sol yan odaları ile karşı odasında kalanların) bilgileri tesislerden ayrılmalarından itibaren14 gün süreyle muhafaza edilir.

      7. MİSAFİR ODALARI

      a) Tesis yönetimince, misafirlerin konaklama süresi göz önünde bulundurularak her misafir için ayrı ayrı olacak şekilde gerekli tıbbi/bez maske vb .ve alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulur.

      b) Odalarda bulunan televizyon ve klima kumandaları, kapı ve pencere kolları ile çekmece kulpları gibi misafirlerin sıklıkla temas ettiği/edebileceği tüm noktalar misafir tesisten ayrıldığında bu planın“Temizlik ve Hijyen” bölümündeki hükümlere uygun olarak temizlenir ve dezenfekte edilir. Televizyon ve klima kumandaları her misafir kabulünde yeniden poşetlenir.

      c) Tesis yönetimince, misafirlerin konaklama süresi göz önünde bulundurularak her misafir için ayrı ayrı olacak şekilde gerekli tıbbi/bez maske vb.ve alkol bazlı el antiseptiği/dezenfektanı bulundurulur.

      d) Odalarda misafirin kullanımına sunulan yatak örtüsü, çarşaf, yastık kılıfı vb. malzemeler her misafir için ayrı ayrı planlanacak, misafirin konaklama süresince belli aralıklarla en az 60° C’de yıkanır. Her misafir ayrıldıktan sonra kişisel kullanıma sunulan malzemeler (havlu,çarşaf vb.) temizlenir/dezenfekte edilir.

      e) Misafir odadan ayrıldıktan sonra odanın uygun yöntemlerle temizliği/dezenfeksiyonu ve havalandırması yapılmadan odaya yeni misafir edilmez.

      8. ORTAK KULLANIM ALANLARI

      a) Ortak kullanım alanları bu tedbir planının Temizlik ve Hijyen bölümündeki hükümlere uygun olarak temizlenir.

      b) Yapılan işlemlere ilişkin günlük izleme formları ve kontrol listeleri ile temizlik/hijyen uygulamaları düzenli olarak kayıt altına alınır. (Ek1-2-3-4-5-6)

      c) Genel kullanım alanları sosyal mesafe planına uygun olarak düzenlenir. Mesafeye ilişkin önlemler alınarak gerekli işaretlemeler yapılır ve plana uygun kapasiteden fazla misafir kabul edilmez.

      d) Serinletme amacıyla vantilatör (su buharlılar dahil) kullanılmaz.

 • Yeme-İçme Yerleri
 • Girişlerinde el antiseptiği bulundurulur ve misafirlerin ellerini antiseptikle temizlemelerinden sonra girişleri sağlanır. Görünür şekilde hijyen kurallarını içeren afiş ve panolar asılır.
 • Yemek masaları arası mesafe her yönden 1,5 metre, yan yana sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenir.
 • Masaların sadece karşılıklı oturma düzeni sağlanır. Masa yanlarına sandalye konularak oturma düzeni oluşturulmaz.
 • Karşılıklı oturmada masa eni 70 cm’den küçük masalarda çapraz oturma düzeni uygulanır veya iki masa birleştirilerek kullanılır. Bütün masa düzeni kuralları masa şekline bakılmaksızın (kare, dikdörtgen veya daire) her masa için uygulanır.
 • Tesis içi salgın tedbir planı kapsamında uyulacak kurallar tesisimiz girişlerinde, misafir odaları, açık alanlar, personel soyunma odalarına asılmıştır.
 • İnternet sitemiz olan www.aniapartotel.com sitesinde bahse konu olan plan yayınlanmıştır.
 • Anı Apart Otel tüm bölümleri denetleme görevlisi Gözde YAŞAR ÇİL’dir.
Menü
Call Now Button
WeCreativez WhatsApp Support
Lütfen, Konaklamak istediğiniz tarihi ve kişi sayınızı (çocuk yaşları ile) yazınız.
Otelimiz ve rezervasyon hakkında kısa sürede bilgi vereceğiz.